כלבים ומים – השפעות המים על כלבים והסביבה

September 07 2022Oded B

לרוץ עם כלב על חוף הים היא ללא ספק אחת הפעילות היותר מהנות למי שאוהב להתאמן, וגם הכלב מרוויח מכך כושר לא רע.

כלבים הם גם שחיינים לא רעים בפני עצמם והכלב הממוצע יוכל לשחות במים בסגנון הדומה לזה שאנחנו מכירים כ”חתירה”.

יחד עם זאת, בהחלט יש הבדלים בין סוגים שונים של כלבים ויש כלבים שביצועי השחייה שלהם טובים יותר משל אחרים. למשל, לברדור רטריבר. גזעים אלו בדרך כלל נוצרו על ידי האדם דרך ברבייה סלקטיבית אשר הפכה אותם לידידם טובים של דייגים אשר יצאו לדוג במים.

ישנו אפילו גזע מיוחד של ספיינל בשם “ספיינל מים אירי” שהפרווה הצפופה שלו עוזרת לו לשחות ולנוע במים. מדובר בכלב די שובב ואנרגטי ולכן ההמלצה היא לקחת אותו אל מאלף כלבים כבר בעודו גור על מנת שלא “יעשה צרות” בבית ויהיה ממושמע.

ואגב, מדובר בכלב היפואלרגני שיכול להתאים מאוד לילדים או מבוגרים הסובלים מאלרגיות לסוגים מסוימים של פרווה, אך צריך לקחת בחשבון שהפרווה זקוקה להברשה וטיפול לעיתים קרובות על מנת שלא ייוצרו עליה קשרים שקשה לפרום (“ראסטות”).

מצד שני, יש גזעים אחרים שלא בדיוק בנויים לשחייה, בעיקר אלו עם הרגליים הקצרות או פנים קהות כמו הבולדוגים והבוקסרים. כלבים אלו עלולים למצוא את עצמם מתקשים לקחת הפסקות נשימה ובמקרים מסוימים פשוט יתחילו לשקוע ויכנסו לסוג של מצב הישרדות. לכן, ייתכן שתרצו להתייעץ עם הווטרינר שלכם לפני שתיקחו אותם למים.

החדשות הטובות הן שגם אם הכלב שלכם לא ממש ייהנה משחיית בוקר, רוב הסיכויים שהוא לא יפחד מהמים עצמם ויוכל לנוע בתוך מים רדודים, אלא אם כן הוא חווה בעבר טראומה שקשורה למים כמו אירוע של טביעה. גם כאן ניתן ללמד אותו להתגבר על הפחד באמצעות אילוף כלבים אצל מאלף מקצועי.

הידרותרפיה לכלבים

אולי תופתעו לשמוע שבדומה לבני אדם כלבים, גם כלבים שנפגעו יכולים לעבור שיקום באמצעות טיפול הידרותרפי. למים יש משקל סגולי נמוך, כך שלכלב יותר קל להניע את השרירים או אפילו ללכת על סוג של הליכון מיוחד בתוכם. באמצעות טיפול נכון ניתן לשקם כלבים עם פגיעות שונות, לחזק את השרירים והרקמות הפגועות ולהגביר את זרימת הדם.

הידרותרפיה לכלבים יכולה להיות טובה גם על מנת לחזק את הכושר הכללי של הכלב ולשמור על המשקל והמראה שלו, זאת עקב העובדה שהמים צמיגיים ומפעילים התנגדות מסוימת (על פי מחקרים שונים שחיה של דקה במים שווה לריצה של 4 דקות!). בנוסף לכך, היא עוזרת לשמור על צפיפות העצם ויש חוקרים שטוענים שכמו אצל בני אדם, הוא יכולה לשפר את מצב רוחו של הכלב.

כמובן שאימון מסוג זה דורש השגחה צמודה על מנת שהכלב לא יתעייף יותר מדי.

Share: